1. Ako by mohli pracovné tímy fungovať lepšie?

Autor: Martin Zibrin | 7.11.2018 o 21:49 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  140x

Poznáte Belbinov test na tímové roly? Na mojich workshopoch, alebo stretnutiach so zadávateľmi vzdelávaní sa presviedčam, že manažéri (dokonca ani HR manažéri) ich nepoznajú. A ak poznajú, tak nevyužívajú.

Dnes je situácia na pracovnom trhu zložitá a nájsť vhodného človeka do tímu tiež. Chápem teda, že zostavovanie pracovných, alebo riešiteľských tímov podľa 4 faktorov (efektivity práce, stability, dynamiky a užitočnosti v tíme) dôležitých pre fungovanie tímov znie skoro ako sci-fi. A to budem nabudúce zvyšovať obtiažnosť a písať o využívaní silných stránok jednotlivých členov tímu :-)

Ak chcete dosiahnuť vyváženosť z pohľadu 4 faktorov, potrebujete medzi týmito rolami rovnováhu. Popíšem príklad z nedávnej histórie (október 2018). Vo firmách, kde nastavujem procesy sme riešili aj hodnotiace pohovory. Keďže s tým tieto spoločnosti ešte len začínali, tak som bol prísediaci. Pred pohovormi som dal dotknutým osobám čas aj na vyplnenie dotazníka na tímové roly. Boli to spoločnosti (v súkromnom vlastníctve o jednom konateľovi, obidve etablované vo svojej oblasti a viac ako 20 rokov na trhu) s 35, resp. 70 spolupracovníkmi na TPP. Výsledky hovoria za všetko - štatisticky len 2-3% zo spolupracovníkov sú hľadači zdrojov. Ako chcú teda spoločnosti prinášať inovácie, resp. nejakú udržateľnú pridanú hodnotu? Kto a kde sú teda tí hľadači zdrojov? 

Podľa Belbinovho grafu je hľadač zdrojov zodpovedný čisto za efektivitu tímu (ostatné 3 faktory ho až tak, alebo vôbec nereprezentujú).

Typické znaky hľadača zdrojov: zvedavý, extrovert, nadšenec
Plusy: kontakty, skúmanie nového, prijatie výzvy
Mínusy: strata záujmu po spoznaní

Ak štatistika hovorí (spomenul som len dve spoločnosti z posledného mesiaca, ale tých štatistických záznamov je za roky lektorovania a konzultingu v biznis sfére ako aj v štátnej správe viac ako 200) len o cca 3%, treba sa teda zamyslieť nad tým, ako tú efektivitu v tíme zabezpečiť.

Ak takých ľudí v tíme máte, ste šťastní manažéri a vašou úlohou je udržať si ich cez "IKIGÁI" (popíšem zase nabudúce).

Ak týchto ľudí nemáte, treba ich zabezpečiť inou cestou - hoci aj cez freelancerov. Počuli ste už o takýchto možnostiach? Určite áno. Keď som sa s takýmito freelancermi zhováral, zaujala ma ich vízia a koncept, podľa ktorého pracujú. Sú to obyčajne otvorení ľudia, ktorí hľadajú nové, iné možnosti. Získate tým nové, iné pohľady na vašu prácu, kolektív, nové a iné návrhy riešení situácií a projektov.

Dnešná doba si žiada efektivitu, ktorú niektoré firmy nedokážu interne zabezpečiť. Na druhej strane je to aj o zóne bezpečia, o egu a tak trochu aj o strachu o vlastnú stoličku.

Freelanceri sú hľadači zdrojov. Myslíte, že majú záujem o Vašu stoličku?   Odpoveď je  :-)

Čo sa má stať sa stane.

MZ

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.


Už ste čítali?