Čo som pochopil až na sebe

Autor: Martin Zibrin | 29.3.2019 o 6:41 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  150x

Opakujúce sa situácie, ľudia, ktorí robia veci inak ako to vnímate a chcete Vy. Chcete skutočne niečo zmeniť, alebo čakáte, že sa zmení okolie?

Dovoľme si robiť zmeny láskavým spôsobom

Takmer každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré by sme radi zmenili, ale nedarí sa nám to.  Najmä tie neustále sa opakujúce nám odoberajú množstvo energie. Tie, ktoré sami nedokážeme ovplyvniť alebo zmeniť. Zmena samotná je v rukách iných osôb, ale nás tieto situácie privádzajú časom do šialenstva. Začíname byť alergickí na určitých ľudí, s ktorými sú spojené. Vyhýbame sa im, čo na chvíľu síce pomôže, ale časom sa ocitáme v podobnej situácii s inými človekom. Naozaj sa s tým nedá nič robiť?

Často sme našou vlastnou výchovou v detstve „naočkovaní“ tým, že dotyčného treba poriadne skritizovať, prípadne sa dá použiť tiež dobre naučená manipulácia, že ak sa nezmení,  tak prídu následky. Nepriamo tým naznačujeme: „Ak sa nezmeníš, nebudeš milovaný“. Podmienenou láskou bolo vychovávaných veľmi veľa z nás. Tí bezpodmienečne milovaní tvorili len malé percento populácie. Tak to bolo. Za socializmu sa vychovávali poslušné deti. Ale aby sme vinu nehádzali len na našich rodičov, dávali to, čo dostali a ako najlepšie vedeli. Doba sa síce zmenila, ale tých šťastnejších a za svoj život zodpovednejších detí je stále pomenej.

Ale čo s tou zmenou? Budeme ju aj naďalej očakávať od druhých alebo sa pustíme do práce sami? Ak vezmeme do úvahy, že ľudia okolo nás sú našim vlastným zrkadlom - a to doslova, ak sa niekomu uprene zadívate do očí J, dokážeme toho zmeniť oveľa viac. Preberieme tým zodpovednosť za vzniknutú situáciu, takže už nemusíme očakávať zmenu od niekoho iného. Treba sa „len“ zamyslieť nad tým, čo sa mi to v tom zväčšovacom zrkadle ukazuje, čože to mám konečne pochopiť? Môže to byť láska, láskavosť, úcta, vďačnosť, porozumenie... Vyžadujeme od druhých vždy to, čo si sami nedávame.  Musíš ma milovať, musíš mať ku mne úctu, musíš byť vďačný, lebo ...

Ak si to uvedomíme, zmena je len v našich rukách. To, či sa nám darí, znova dostaneme ako spätnú väzbu od nášho okolia. Už nemusíme druhých kritizovať a zbytočne si zhoršovať vzťahy. Ak sa zmeníme my, zmení sa predsa aj naše ZRKADLO.

Až potom budeme mať www.spokojnyzivot.sk

Barbora a Martin

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.


Už ste čítali?