Myslíte to s benefitmi vo vašej firme progresívne?

Autor: Martin Zibrin | 11.4.2019 o 12:38 | (upravené 11.4.2019 o 17:53) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  162x

Sick days ako benefit? Funguje vám to? My premýšľame a bonusy nastavujeme proaktívne. Mentálna rehabilitácia je vhodnejší benefit.

Sú „sick days“ naozaj benefity alebo je to len negatívny odraz firemného premýšľania?

Firmy v súčasnosti lákajú svojich nových spolupracovníkov na rôzne benefity a dnes sa pozrieme na jeden z nich, na tzv. sick days. Začnem otázkou, aký zmysel má programovanie nových ľudí na to, že si budú brať voľno z dôvodu ne-moci? Naozaj sme tak negatívne nastavení alebo je to len ďalší  nešťastne prebraný výraz z angličtiny? Preto navrhujem konateľom firiem progresívne myslenie a ako zmysluplný bonus napríklad pri výročí pracovnej zmluvy ponúknuť spolupracovníkom etikoterapeuticky zameraný koučing. Predsa len by sme mali premýšľať holisticky. Ono to vyzerá oveľa lepšie, keď riaditeľ spoločnosti potrasie pri výročí pracovnej zmluvy spolupracovníkovi pravicou, prehodia pár motivačných viet v zmysle hodnotiaceho pohovoru a nadriadený ponúkne ako skutočne pozitívny benefit možnosť využitia koučingu. Čo tým vlastne sledujem? Také to baťovské - spokojná firma = spokojný zamestnanec! Samozrejme, že táto rovnica platí aj opačne, pre lepšie pochopenie popíšem na jednoduchom príklade. Ak je pracovník s niečím nespokojný, či už je to situácia vo vzťahu,  v rodine, alebo v práci, tak to je na ňom aj patrične vidieť. Jeho mozog je vyťažený problémami, efektivita klesá, rastie chybovosť, frustrácia, nedoriešené veci a negatívna špirála sa už roztáča stále viac a viac... Poznáme to, negatívne emócie sa kopia, na niekoho to treba hodiť. A ak niet na koho, tak pomaličky, potichučky prídu choroby a zrazu sú nám dobré aj „sick days“. 

Ide to aj inak - doprajte vašim ľuďom mentálnu rehabilitáciu od ich problémov. 

Pýtate sa, kde na to vziať? Pri mojej práci konzultanta viem, že firmy majú často plný sociálny fond, ale pre množstvo zákaziek niet času na nejaké spoločné posedenia a čerpanie peňazí z tohto fondu. Výkonnosť firmy je na prvom mieste. To je predsa jasné! Ale ak sú ľudia v práci frustrovaní, je len logické, že z nej bežia preč. A ten mentálny náklad si berú samozrejme domov. Tam ho nevyložia, ale naložia si ešte ďalší - ten zo vzťahov, rodiny, okolia... Človek, ktorý na sebe túto ťažobu cíti, by si s radosťou našiel chvíľu na odhodenie bremena a načerpanie nových síl.

S ľuďmi z firiem, kde sa viac pracuje v kanceláriách, si vieme takýto koučing dohodnúť aj v pohybe, napríklad v rámci turistiky, cyklistiky alebo dokonca pri ľahkom behu J. Toľko pozitívnych efektov pre vašich ľudí v jednom benefite! 

Takže čo je lepšie? Hovoriť ľuďom, že môžu čerpať „sick days“, alebo ísť na to proaktívne a mať skutočne výkonných a spokojných spolupracovníkov?

Ponúkajte skutočné benefity, nie záťaž!

Konzultanti Bamaz 

Sme tu pre vás Barbora a Martin

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Rozprávky SME

Najmúdrejšia sestra (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.


Už ste čítali?